Jednym z kursów zawodowych, które potwierdzają nabycie kwalifikacji, jest kurs dla przyszłych sekretarek medycznych. Kurs rejestratorka medyczna zakończony egzaminem zewnętrznym ma ułożony kompleksowy program, który obejmuje kilka punktów – od ogólnych zasad pracy w służbie zdrowia po profesjonalną obsługę pacjenta. W naszym wpisie przyjrzymy się wszystkim punktom kursu dla sekretarek medycznych.
Przejdźmy od razu do rzeczy i przyjrzyjmy się najpierw zasadom pracy służby zdrowia, które wymienione są w programie kurs rejestratorka medyczna. Kurs pozwala poznać struktury i źródła finansowania, a także ustawy, na podstawie której funkcjonują placówki służby zdrowia. Przybliża organy kontroli i nadzoru oraz współpracę z NFZ, konkretniej zakres świadczeń refundowanych. Kolejny punkt to zarządzanie recepcją, organizacja i elementy wizerunku sekretariatu medycznego (rola rejestracji, wyposażenie sekretariatu, ochrona danych osobowych, obsługa korespondencji). Kurs obejmuje również wiedzę z zakresu roli poprawnej sprawozdawczości w finansowaniu świadczeń zdrowotnych.
Kurs rejestratorka medyczna uczy prowadzenia dokumentacji medycznej. Pozwala poznać wszelkie rodzaje dokumentacji medycznej, którymi zajmuje się sekretarka medyczna. To wszelkiego rodzaju zaświadczenia, wypisy dla pacjentów, czy odpisy dokumentacji lekarskiej. Kurs uczy, jak je sporządzać, udostępniać, archiwizować. Kurs obejmuje również wiedzę z zakresu obsługi komputera i urządzeń biurowych. Przyszła sekretarka medyczna uczy się rejestracji pacjentów, konfiguracji programu (kurs obejmuje pracę na oprogramowaniu Medicus, w tym ćwiczenia), prowadzenia kolejki oczekujących i terminarzy lekarzy, zajmowania się elektroniczną dokumentacją medyczną. Ostatni punkt kursu rejestratorki medycznej to profesjonalna obsługa pacjenta od kultury i etyki zawodu i tajemnicy zawodowej po współpracę z trudnym klientem.